NAS Servery

Synology NAS jako centrum digitální domácnosti

 

Spotřebitelský segment dnes vnímá NAS server jako víceméně běžnou součást domácnosti. Dokáže však NAS sloužit jako skutečně použitelný centrální bod pro zábavu, práci i zabezpečení a to pro všechny uživatele domácnosti? Nebudou muset uživatelé stále používat řadu přístrojů s komplikovaným propojením?

 

Domácí síťová úložiště dnes neřeší jen bezpečné ukládání dat, ale i jejich distribuci a to s nebývalým komfortem obsluhy. Nadstavbové aplikace, které lze dnes instalovat na vyžádání a kterých má Synology více než padesát umožní produkt přizpůsobit pro konkrétní aplikační využití a poskytují skutečně velice široké možnosti.

 

Komfortní multimediální centrum

Základní funkcí NASu je centralizace uložení dat, která přináší vyšší přehlednost při ukládání fotografií i videa a současně odstraňuje duplicity, které se často vyskytují při zálohování na externí disky. Díky RAID polím je i při havárii disku zaručena dostupnost dat s tím, že uživatel je o této kritické události okamžitě informován mailem, SMS, nebo třeba přes Skype.

Tato multimediální data lze následně přehrávat na libovolném přístroji s DLNA podporou (televizi, media přehrávači, nebo třeba na fotoobrazu). Doba kdy jsme si tiskli fotografie je za námi. Po nahrání fotografií na Synology server si z nich NAS automaticky připraví fotoalbum a díky intuitivním mobilním aplikacím si je lze prohlížet na tabletu, nebo na mobilním telefonu tak snadno, jako by byly uloženy lokálně. Aplikace Photostation umožní i přehrát vybraná alba do mobilního přístroje, což je např. pro iPad velice snadná možnost jak do tohoto tabletu nahrát fotografie. Designovým doplňkem domácnosti může být třeba i fotoobraz i-Frame, do kterého můžete s NASu promítat třeba fotografie z posledních cest, nebo obrazy vašeho oblíbeného malíře.

Stejně snadno jako fotografie lze přehrávat video, výhodou je i propojení na veřejné databáze. Díky inteligentním technologiím Synology přiřadí k filmům jejich popis, autory, obrázek… Orientace v domácí filmotéce je potom stejně komfortní, jako když si vybíráte film v půjčovně. Kromě videa umí nový operační systém Synology DSM pracovat i s USB TV moduly a to jak DVB-T, tak DVB-S. Z počítače, tabletu, nebo telefonu lze potom sledovat jak živé vysílání, tak i nahrávat vybrané pořady. Datový tok lze přijímat třeba v programu VLC player.

 Domaci pouzity Synology

Podpora pro mobilní zařízení

Další požadovanou funkcí je přehrávání hudby a to bez nutnosti zapínat televizi jako ovládací prvek. Všechny Android, iOS, nebo Windows Phone přístroje můžete využít jako komfortní ovladač a vybírat si oblíbenou hudbu ze zkategorizované domácí databáze, nebo z playlistů. Pouštět si můžete i internetové rádio. Audio lze poslouchat buď přímo z mobilního přístroje, nebo můžete NAS propojit s domácím HiFi pomocí audio modulu s digitálním výstupem. Komfort obsluhy je často výrazně vyšší, než při použití moderních AV receiverů se síťovým připojením.

Úžasné je to, že dnes lze veškeré tyto služby provozovat i vzdáleně, a díky rychlosti 3G připojení může být reakce jen o málo pomalejší, než při provozování na lokální WiFi síti. Rodičům tedy můžete u nich doma ukázat fotky z poslední dovolené přímo z vašeho domácího Synology NASu, nebo se z hotelu na druhém konci světa podíváte na sportovní utkání na ČT sport.

 Synology DS video

Centralizace se netýká jen multimediální oblasti, ale i uložení jiných dat. Funkce Personal Cloud poskytuje možnost sdílení dat z domácího NASu a jejich synchronizaci i při využití různých mobilních přístrojů, kterými na tato data přistupujete. Proti veřejným cloudům máte obsah plně pod kontrolou a můžete sdílet velké objemy dat bez nutnosti dalších poplatků. Další možností je standardní vzdálený přístup (VPN). Samozřejmostí u všech mobilních aplikací je zabezpečený přenos.

 

Dohled pomocí IP kamer

Synology NAS lze současně využít i pro oblíbenou aplikaci Dohledové centrum, nabízející centrální monitoring až pro desítky IP kamer. Při zabezpečení domácnosti si lze vybrat z více než 2400 kompatibilních kamer. Kvalita správy, sledování živých náhledů a analýzy záznamů se už blíží specializovaným produktům. Synology výrazně vylepšilo zpětnou analýzu, která umí v záznamu najít cizí předměty atd. V reálném provozu je uživatel o narušení objektu informován SMS, mailem, nebo přes Skype. Časový plán pro záznamy je týdenní a lze volit z několika spouštěcích událostí, stejně jako lze definovat větší množství zón detekce pohybu.

 Podpora IP kamer

Obchodní příležitosti

Synology se svým novým systémem řeší širokou škálu činností spojenou s bezpečným uložením dat, multimediální domácností, zabezpečením a to vše s kvalitním vzdáleným přístupem jak pro správu, tak pro vlastní přehrávání obsahu.

Velkou výhodou Synology je dynamický vývoj. Každý uživatel má zdarma přístup ke všem aktualizacím zdarma. Pro zákazníka to znamená, že tak jako dnes si může tři roky starý systém zaktualizovat na a využívat Personal Cloud a další funkce, tak si dnešní zákazník v budoucnu nainstaluje aplikace otevírající naprosto nové obzory. Synology je tak dobrou volbou jak pro uživatele, kterému poskytuje ochranu jeho investic, tak i pro prodejce, který při komunikaci se zákazníkem dostává do rukou příležitost, jak prodat další hardware, nebo služby. Své zákazníky totiž může informovat o stále se tvořících příležitostech a následně jim poskytnout rozšiřující hardware (TV moduly, IP kamery), nebo konfiguraci, či implementaci složitějších nadstavbových modulů. Další možnost se skýtá v nabídce placené podpory. Technickou podporu prodejci usnadní fakt, že všechny NASy Synology mají unifikovaný a lokalizovaný management. Nastavení a správa je tedy jednoduchá a stejná pro všechny modely. Většinu akcí dále usnadní vzdálený přístup, což pro prodejce se znalými techniky vytváří další zajímavou oblast příjmů.